Tisková zpráva – MF Dnes
Od malička si hrála nebo pracovala s počítačem. Až do konce studia na střední škole si myslela, že je základními znalostmi práce s vymoženostmi techniky dobře vybavená do budoucna. Jenže ejhle, pak jí rodiče zaplatili studium v zahraničí a její sebevědomí v oblasti výpočetní techniky kleslo hluboce pod bod mrazu…
„Po maturitě jsem odletěla do Ameriky na dvouletý studijní pobyt. Hned první den v cizím prostředí, v nové škole, která je naprosto odlišná od našich, přišla rána. Usedla jsem ke školnímu počítači a zjistila jsem, že s ním vůbec neumím. Téměř tam nepoužívají operační systém Windows, ale Mac OS X,“ líčila své strasti při zahraničním pobytu dvacetiletá Lenka Kryšpínová z Liberce. Liberečtí studenti se s Applem naučí.
Takové nepříjemné situaci se nejspíš do budoucna vyhnou studenti Gymnázia a SOŠPg v Jeronýmově ulici v Liberci. Z původní myšlenky vybavit školu notebooky totiž vyrostla spolupráce se společností Apple. Tak dlouho domlouval Robert Tišer, profesor informatiky na gymnáziu, spolupráci, až se společnost Apple rozhodla na liberecké škole zřídit první oficiální Regionální tréninkové centrum v České republice.
I on zmínil potíže, se kterými se mohou čeští studenti v zahraničí setkat. „Devadesát procent Čechů používá Windows, ale v zahraničí tomu tak není. Zejména právě v Americe je tomu naopak, zde devadesát procent všech lidí používá počítače Apple, s jejich operační platformou a s jejich softwarovým vybavením,“ doplňuje Robert Tišer.
Počítačové vybavení pomůže výuce
Prostřednictvím nového počítačového vybavení bude probíhat i výuka některých předmětů na gymnáziu a pedagogické škole. Někteří studenti již mají za sebou i zkušební výukové hodiny výtvarné výchovy a biologie.
„Prozatím proškolíme čtyři naše pedagogy tak, aby novinky mohli využívat v praxi. Po získání zpětné vazby pak chystáme školení a workshopy pro učitele a profesory škol z celé republiky, prioritně však pro školy v Libereckém kraji,“ vysvětlil princip tréninkového centra Robert Tišer s tím, že čtrnáct běhů školení je zároveň i podmínkou spolupráce s Applem.
Možnost seznámení se s MacBooky, notebooky od společnosti Apple, vítají i samotní studenti. „My jsme ještě výuku na MacBoocích neabsolvovali, ale už jsme o tom slyšeli. Určitě jsme pro, když se naučíme pracovat i s jinými počítači,“ souhlasí Kristýna Sedláková z druhého ročníku gymnázia.
Podle slov Roberta Tišera je cílem nově vzniklého centra ukázat, že Apple do školy patří díky své jednoduchosti v ovládání. „Apple jako jediná firma na světě k vyráběnému hardware vyvíjí vlastní programové vybavení. Školám tak nabízí komplexní řešení pro práci s textem, tabulkami a grafikou. Například pro pedagogy nabízí Podcasting server jako skvělé řešení pro nahrávání přednášek a jejich okamžité publikování na webu a v podobě Podcastu i možnost stažení do mobilních zařízení,“ vysvětluje Robert Tišer.
Liberecké gymnázium a střední škola má prozatím k dispozici šestnáct MacBooků. Hledá však další zdroje, ze kterých by mohla financovat nákup dalších počítačů.
A počítají i s dalším vybavením. Mají to štěstí, že se setkali s pochopením libereckých firem. Například liberecká společnost ArtVision gymnáziu v rozjezdu projektu pomůže prozatím bezplatným zapůjčením digitální tabule Activ board.